Racionalna upotreba električne opreme vozila

July 2, 2021

Svi elekrični sistemi koji su dostupni u vozilu napajaju se strujom koja nastaje kao rezultat rada motora. Samim tim, što više koristite električne energije, to je veća potrošnja goriva.

Uopšteno govoreći, treba izbegavati nepotrebno uključivanje električnih uređaja. Električna oprema vozila, kao što su grejači zadnjeg stakla ili sedišta vozila, spoljnih ogledala, radio uređaj i slično su potrošači električne energije koju motor mora dodatno nadoknaditi. Dokazano je da utrošak 100W električne energije, uzrokuje povećanje potrošnje goriva za oko 0,1 L/100km pređenog puta.

Odmagljivanje ili odleđivanje zadnjeg stakla, prednjeg stakla, spoljnih ogledala iz bezbednosnih razloga neophodno je, ali ti potrošači često ostaju uključeni i kada za to nema potrebe jer ih vozač zaboravi isključiti nakon što se obavili svoju funkcioju.

Što je više potrošača u vozilu istovremerno uključeno, opterećenja su veća čime se znatno povećava potrošnja goriva. Najveće povećanje prouzrokuje klima uređaj.